Kaprárske články o love kapra

Rybárska televízia vaša nová internetová relácia

Rybárska televízia vaša nová internetová relácia

Ubehlo len zopár dní, čo sa na stránke www.sports.sk objavil pilotný diel úplne novej relácie určenej všetkým vyznávačom Petrovho cechu.

Nástrahy Tandem Baits

Nástrahy Tandem Baits

V dnešnom článku sa budeme venovať horúcim novinkám, ktorými spestruje svoj sortiment firma Sports. Už vo viacerých médiách ste mali možnosť vidieť a počuť, ako úspešne sa dajú loviť kapry na nástrahy značky Tandem Baits. Výrobca však, ako sa hovorí, aj napriek tomu nezaspal na vavrínoch a svoju ponuku rozšíril o štyri nové príchute boilies. Okrem toho si predstavíme aj bezdrôtové sonary, ktoré sú vynikajúcim pomocníkom najmä pri krátkych rybačkách. Poďme ale pekne po poriadku.

Do tretice všetko dobré...2.časť

Do tretice všetko dobré...2.časť

Dôverovať výberu lovného miesta a zvolenej nástrahe, či samotnej taktike je veľmi dôležité. Človek sa lepšie cíti, keď robí to, v čo verí a keď sa dostaví aj zaslúžený úspech, je to super pocit. Asi každý kaprár to už vo svojom živote zažil niekoľkokrát. Máme pred sebou prvú noc, všetky udice vyvezené, dôkladne zakŕmené a v pohodlí svojich kresiel pozorujeme tichú a pokojnú hladinu. Len niekde v diaľke počuť obrovské telá kaprov, ako sa prevaľujú na hladine. Niekedy bol ten šplechot taký silný, že som mal pocit, akoby spadol do vody dospelý chlap. Noc je pomerne teplá a na oblohe niet ani obláčika. Je naozaj zážitkom pozorovať tak krásnu oblohu a milióny hviezd. Do svitania sme sa záberu nedočkali, ale myslím si, že všetkým to padlo vhod a takýto oddych a spánok bol potrebný.

Do tretice všetko dobré...1.časť

Do tretice všetko dobré...1.časť

Po dvoch minuloročných návštevách na jazere Carp Dream Lake, som bol troška sklamaný úlovkami. Nedostal som sa ani raz nad 10 kg a to som chytal na dvoch rozdielnych miestach. Keďže sa nerád ľahko vzdávam, nedalo mi to a začiatkom leta som začal plánovať ďalšiu výpravu na toto pekné a ťažké jazero. Myslím, že ma zaujalo hlavne tým, že nie je také ľahké uloviť peknú rybu napriek tomu, že je ich tu dostatok. Najväčšie lákadlom sú určite ryby nad 30 kg. Tentoraz bola početnosť členov našej výpravy väčšia, nakoľko ideme dve dvojice. Lovné miesta máme rezervované v zadnej časti jazera, kde som ešte nechytal, tak uvidíme. Prípravy boli dlhé a my sme boli nedočkaví, kedy už konečne príde deň odjazdu. Každý sme zvolili troška inú taktiku lovu, keďže sme potrebovali zistiť čím skôr, na čo ryba bude reagovať.

Kapor - Akú potravu a kedy? 5.časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 5.časť

Keby kapor mal cítiť naozaj squid-octopus, tak potom samotná báza (rozpúšťadlo) arómy vo fľaštičke by mala byť voda a nie alkohol, olej atď.. Olej sa vo vode nerozpúšťa - to znamená, že olejová aróma pre kapra nič neznamená. Predpokladá sa, že alkohol v nejakej forme registruje.

Kapor - Akú potravu a kedy? 4. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 4. časť

Koľko potravy je kapor schopný prijať? Touto témou sa zaoberal Fange & Grove ešte v roku 1979. Uviedli sa tu údaje o čase strávenia potravy 4 až 48 hodín pri teplote 20-26°C a 18 až 60 hodín pri 10-15°C. Maximálne množstvo prijatej potravy je približne 5 až 10% z hmotnosti tela!

Kapor - Akú potravu a kedy? 3. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 3. časť

Vráťme sa k potrave kapra. Prirodzenú potravu kapra ako som už spomínal viac-menej tvoria bezstavovce, ktoré keď sa nadtým zamyslíme, sa skladajú z proteínov, z vody a tukov. V prirodzenej potrave majú samotné uhľohydráty iba nepatrné zastúpenie. Vedecky je dokázané, že kapor vie stráviť viac ako 90% prijatých proteínov, pričom v zime je toto číslo o niečo nižšie.

Kapor - Akú potravu a kedy? 2. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 2. časť

Rôzne, niekedy už absurdné úpravy koncových montáží svedčia práve o snahe vytvoriť anti-eject - montáž, ktorej sa kapor nevie zbaviť. Názor väčšiny je, že zasekneme asi len 60 až 80% rýb, ktoré mali čo do činenia s našou koncovou montážou.

Kapor - Akú potravu a kedy? 1. časť

Kapor - Akú potravu a kedy? 1. časť

Michael Oberdortt 1995 píše: kapor na 75-90% prijíma výhradne živočíšnu potravu. Prijíma potravu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v jeho prostredí a ktorú vie najlepšie využiť pre svoj život a rast. Najväčšiu aktivitu vykazujú kapry v nočných hodinách, skoro ráno a večer.

Pekelne účinné boilies

Pekelne účinné boilies

Boilies - čarovná nástraha, o ktorej sa už napísalo naozaj veľa článkov a kníh. Každý z nás má na túto tému svoj názor a svoju teóriu. Sme zástancami určitých značiek a príchutí, na ktoré samozrejme nedáme dopustiť, inokedy sa nevieme rozhodnúť, čo použiť a vtedy sa z dobre namierenej reklamy dozvieme o top nástrahe, ktoré nás nikdy nesklame a síce je trošička drahšia, ale je naozaj „in“. Postupne nám do zbierky pribudne ďalšia top vecička a kým sa spamätáme, zistíme, že sme minuli enormné množstvo peňazí a sme tam, kde sme boli na začiatku a nevieme sa rozhodnúť, ktorú z tých x druhov top vecí použiť.

Tandem Baits obhájil I. miesto

Tandem Baits obhájil I. miesto

Tandem baits obhájil 1.miesto
Ťažký boj Petrová Ves 2013

Tak ako po iné roky, tak aj tento rok sme sa prihlásili s mojím tímovým parťákom Pepem Holíčom na preteky v love kapra a amura. Preteky sa konali na VN Petrová Ves s rozlohou 36ha. Bodovaná ryba minimálne 5kg. Pretekársky tím tvorili dvaja lovci, každý s dvoma udicami. K preteku bol povolený aj čln. V tomto, v poradí už 3.ročníku, organizátor p. Erich Ostrčil urobil v preteku malú zmenu. A to, lovné miesta si pretekári losovali. Preteky začali vo štvrtok o 20:00 hod. a končili v nedeľu o 10:00 hod. Minulý rok sa nám tieto preteky podarilo vyhrať s ulovenou váhou 330kg a navyše sme získali aj pohár za najťažšiu rybu preteku.

Postrehy a vychytávky (Porovnanie lovu na tečúcej a stojatej vode)

Postrehy a vychytávky (Porovnanie lovu na tečúcej a stojatej vode)

Na začiatku minulého roka som nemal veľa času na rybačku. No všetko som si to vynahradil koncom leta a celú jeseň, keď som na rybách strávil s prestávkami mesiac a to na niekoľkých vodách, či už stojatých alebo tečúcich. S odstupom času môžem povedať, že či už išlo o rieku alebo jazero, na každej vode mi fungovalo niečo iné. Týka sa to nielen lovu, ale aj kŕmnej kampane, nadväzcov či nástrah. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zhrnúť moje poznatky nazbierané z viacerých sezón strávených na slovenských zväzových vodách. Porovnával som aj rozličné druhy nástrah, príchutí a veľkostí.
24-hodinovka s obaľovačkou

24-hodinovka s obaľovačkou

Práca, rodina, povinnosti... to isté stále dookola. Času na ryby nie je tak veľa, ako by som si predstavoval. Čiže všetky moje výpravy za kaprami musím podriaďovať voľnému času. Chytávam najmä na tečúcich vodách, kde je troška problém rybu vystopovať, hlavne pokiaľ mám iba niekoľko hodín, ktoré môžem stráviť pri vode. Snažím sa preto aj nástrahy prispôsobiť podmienkam a skúšať, ako byť úspešný za čo najkratšiu dobu a pritom ťahať ryby v hmotnostnej kategórii okolo 10 kg.
Mega tour za slovenskými kaprami Vodná nádrž Kráľová, Orava, Sĺňava...

Mega tour za slovenskými kaprami Vodná nádrž Kráľová, Orava, Sĺňava...

Ak sa mám priznať, na tejto priehrade som naposledy chytal asi pred 15-timi rokmi. Informácie som zbieral z viacerých zdrojov, najmä od kamarátov z Piešťan, ktorí túto vodu dôkladne poznajú. Ako horúce miesto na šupinatých krásavcov mi odporúčali starú zatopenú cestu pri hrádzi od hlohoveckej strany.

 
Obaľovačka

Obaľovačka

Sedím vo svojom kresle a ako tak pozerám do kalendára a hlavne na dlhodobú predpoveď počasia, môžem s pokojným svedomím povedať, že ďalšiu sezónu máme tento rok za nami. Už nám neostáva nič iné ako bilancovať, pozerať sa na svoje zdolané ryby, ktoré sa podarili zvečniť na fotografiách, spomínať na prežité chvíle pri vode a vymieňať si skúsenosti s kamarátmi...
330kg ulovených kaprov za jedeny preteky.

330kg ulovených kaprov za jedeny preteky.

Tak ako minulý rok na jeseň v septembri 2011 tak aj tento rok sme sa zúčastnili s mojím parťákom Petrom Holíčom "PEPEM", 62 hodinového kaprového preteku na súkromnom revíre v Petrovej Vsi. Pretekalo sa v tímoch, pričom tím tvorili dvaja pretekári. Lovil sa kapor a amur za použitia člnu s dvoma prútmi. Bodovaná ryba min. 5kg. Použité nástrahy ľubovoľné (boilies,pelety,kukurica atď.) Na prvom ročníku sme sa s Pepem mali možnosť zoznámiť s touto priehradou, aké je dno, samotná hĺbka vody a čo by mohlo fungovať. Akú príchuť a typ boilies použiť? Akým partiklom kŕmiť? Či kukurica, pelety alebo len samotný boilies? My sme použili na kŕmenie 16mm čierny halibut pelety plus samotný boilies priamo na montáž. Fičala nám rada TB Top Edition 20mm Monster Mušla, ktorá nám vychytala "zemákové" 4.miesto.

Takmer zimná rybačka

Takmer zimná rybačka

Naša prvá tohtoročná rybačka bola naplánovaná na 14 marca 2012. Zima sa držala zubami nechtami a posledný víkend pred naším odchodom hladinu ešte pokrývala silná vrstva ľadu. Pripravovali sme sa v neistote a snažili sme sa zisťovať aktuálne dianie na tejto lokalite. Na poslednú chvíľu sa počasie umúdrilo a ľadový pancier sa postupne premieňal na ligotavú vodnú plochu.

Anketa

O čom by ste chceli vedieť viac?
(27293)
Boilies18 %
(25203)
Montáže16.6 %
(24583)
Oblečenie16.2 %
(24927)
Bivaky16.4 %
(24906)
Lehátka16.4 %